Cum ne puteți sprijini!

REDIRECȚIONEAZĂ 3,5% DIN IMPOZITUL PE VENIT!

Redirectionează și tu 3,5% din impozitul pe profit și mai convinge-ți înca doi prieteni să o facă. Fiecare dintre cei doi poate va mai convinge încă doi. Ce ar însemna asta? Ar insemna o sumă consistentă de bani redirectionată de la stat catre ONG-uri care fac proiecte concrete. Nu-i așa că se poate ?

Ce facem cu banii tăi?

 • Asociația C.R.E.D organizează anual campania 3,5%. Banii obtinuți de pe urma acestei campanii sunt investiți în sprijinirea beneficiarilor noștrii.

De  ce să dăruiești 3,5% pentru  Asociația  C.R.E.D ?

 • Caritatea este darul cel mai mare pe care Dumnezeu l-a dat oamenilor, este promisiunea si speranța noastră.
 • Prin redirecționarea celor 3,5% din impozit către Asociația C.R.E.D daruiești pentru susținerea activităților de susținere a procesul de dezvoltare personală a beneficiarilor noștri.

Ce înseamnă 3,5%?

 • Prevederea 3,5% este un mecanism prin intermediul căruia contribuabilii persoane fizice pot să direcționeze 3,5% din impozitul lor pe venit către o organizatie neguvernamentală(fundație sau asociație).
 • Puteți astfel decide către cine merg  3,5% din impozitele dvs. ! Impozitul pe salariu v­a fost deja reținut în fiecare lună din anul 2023.
 • Sistemul 3,5% permite contribuabililor persoane fizice să direcționeze 3,5% din impozitul lor pe venit către o organizație neguvernamentală. Este un sistem prin care cetățenii au posibilitatea să decidă în mod direct ce se întâmplă cu o parte din impozitul lor.
 • Pentru a direcționa 3.5% din impozitul pe venitul anual spre o entitate non profit, contribuabilul trebuie sa completeze formularul 230- Cerere privind destinația sumei reprezentând până la 3,5% din impozitul pe venitul anual. Persoanele care obțin, pe lângă salarii, și alte venituri, vor completa formularul 200 – Declarație specială privind veniturile realizate, la toate capitolele aferente tipului de venit obtinut, inclusiv capitolul III, Destinația sumei reprezentând 3,5% din impozitul pe venitul anual datorat.

Ce este prevederea 3,5% conform Codului Fiscal?

 • Legea 227/2015 privind Codul Fiscal și OUG nr. 25/2018
 • prevăd că persoanele fizice pot să direcționeze 3,5% din impozitul pe venit către o asociație sau fundație. Practic, spui statului modul în care să cheltuie o parte din impozitul pe care l-ai plătit în anul 2023

Cui pot redirecționa?

 • Puteti redirecționa 3,5% din valoarea impozitului dvs. către o organizație neguvernamentală. Alegeți pe cât posibil organizații pe care le cunoașteți sau de care ați mai auzit pentru a fi siguri ca banii sunt folositi cât mai eficient.
 • Domeniul în care doriți să activeze organizația depinde numai de dvs.; gândiți-vă însă că acești bani pot rezolva probleme din jurul dvs. care vă afectează sau afectează comunitatea în care trăiti.
 • Copiii, educația, vârstnicii, șomerii, persoanele bolnave sau cu nevoi speciale, protecția mediului sau a animalelor, cultura, cercetarea sunt doar câteva din domeniile în care un procent din impozitul dvs. poate avea cu adevărat un impact.

Ce trebuie să  faci?

 • Depinde … dar puteti vizita secțiunile corespunzătoare:
  • daca sunteti contribuabil (dacă vreți sa direcționați un procent din impozitul dvs),
  • daca sunteti un angajator (și vreți să aflați ce obligații vă revin în cadrul acestui sistem),
  • daca sunteti o organizație (vreți să aflați cum puteți beneficia de acest sistem),
 • Sistemul 3,5% este destul de ușor de folosit și admnistrat.
 • Descarcă formularul 200 precompletat cu datele asociației noastre pentru impozitul pe salariu și Formularul 230 pentru alte venituri sau scrie-ne pe email: secretariat@apdvj.ro  si  îți vom trirnite noi un formular.
 • Daca ai deja formularul  trebuie  sa completezi:
  • Anul: ( anul anterior, pentru care deja s-a platit impozitul)
  • Denurnire entitate nonprofit:
   • ASOCIAȚIA Centrul de Resurse Educaționale pentru Dezvoltare (CRED)
   • Cod de identificare fiscala: 48465876
   • Cont bancar: RO65INGB0000999914108391
   • Data si semnatura ta

Atentie!

 • Nu trebuie completată suma ce urmează a fi virată. Ea se calculează automat ca fiind 3,5% din impozitul datorat către stat.
 • Se poate depune un singur formular 230 sau 200! Prin sistemul 3,5% se poate finanța o singură organizație !

Depune formularul sau trimite-1 prin poștă cu scrisoare recomandată la Administrația  Finanțelor  Publice  a localității  de domiciliu. Dacă ai adunat mai multe declarații, ni le poți trimite nouă prin poșta însoțite de copia dupa fișa fiscală și copia dupa buletin și le trimitem noi.

Adresa noastră este: ASOCIAȚIA CENTRUL DE RESURSE EDUCAȚIONALE PENTRU DEZVOLTARE (CRED) Str. SF. NICOLAE NR. 4, BL. 4, SC. 2, ET. 3, AP. 36, TÂRGU JIU, JUD. GORJ, cod poștal 210112. Data pana la care se pot depune declarațiile este 25 mai 2023, după această dată contribuabilii vor pierde dreptul de exercitare a opțiunii.